Czy uzupełnianie braków w uzębieniu jest konieczne?
Tak i to możliwie w jak najszybszym czasie. Nawet przez utratę jednego zęba można naruszyć strukturę całego uzębienia. Sąsiednie zęby mogą zacząć się przechylać, obracać, a to z kolei może przełożyć się na ryzyko utraty kolejnych zębów. Oprócz czynników natury zdrowotnej, pojawiają się również te związane z estetyką, takie jak niepełny uśmiech, zapadnięte wargi czy zmarszczki w okolicy ust.
Jakie są opcje uzupełnienia bezzębia?
Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest zastosowanie protezy całkowitej osiadającej. Do plusów jej zastosowania zaliczamy przede wszystkim niską cenę i nienaganną estetykę. Niestety, minusów jest jeszcze więcej. Mowa przede wszystkim o komforcie, a raczej jego braku. Pacjent ma kłopoty z gryzieniem twardszych pokarmów. Poza tym proteza, zakrywając podniebienie, stwarza problemy z odczuwaniem smaku potraw.
Znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem są implanty.
Jak należy dbać o higienę w przypadku uzupełnień protetycznych stałych?
Konieczne jest wdrożenie dodatkowych zabiegów higienicznych, które zapewnią protezie możliwie maksymalną żywotność. Zaliczamy do nich przede wszystkim irygator oraz super floss. Pierwsze urządzenie działa na zasadzie bicza wodnego i oczyszcza przestrzenie niedostępne dla szczoteczki. Super floss to z kolei specjalne nici dentystyczne.
Jak należy dbać o higienę w przypadku uzupełnień protetycznych ruchomych?
Przede wszystkim nie należy zapominać o higienie pozostałych zębów. Poza tym wiele uwagi należy poświecić samej protezie. Narzędziami będą szczoteczka o miękkim włosiu i specjalne środki czyszczące. Protezę należy czyścić przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
Czy przed rozpoczęciem wybielania opłaca się wymienić nieestetyczne wypełnienia?
Każdy przypadek traktowany jest w sposób indywidualny i ostateczną decyzję, co do podjętych działań, podejmuje lekarz. Nie wszystkie wypełnienia czy korony są podatne na działanie preparatów wybielających, stąd ich wymiana przed rozpoczęciem kuracji często nie ma sensu. Dopasowanie koloru najlepiej przeprowadzić 2 tyg. po zakończeniu wybielania. Wówczas krystalizuje się jego ostateczny efekt.
Jakiego rodzaju pokarmów i używek unikać podczas kuracji wybielania?
Procesu wybielania zębów nie należy zakłócać czynnikami, które powodują ich przebarwienia. Należą do nich:
– palenie papierosów
– picie kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, owoców cytrusowych, kolorowych napojów, soków czy leków neutralizujących nadkwaśność żołądka
Sugeruje się stosowanie diety bogatej w nabiał, przy jednoczesnym ograniczeniu dań, które mogą przebarwić zęby.
Czy wybielanie wiąże się z efektami ubocznymi?
Niekiedy może pojawić się nadwrażliwość na czynniki termiczne czy zaczerwienienie dziąseł. Nie są to jednak efekty permanentne. Ustępują samoistnie lub przy pomocy specjalnych preparatów.
Czy preparaty wybielające mają negatywny wpływ na zęby?
W żadnym wypadku. Wieloletnie badania potwierdziły, że wybielanie w żadnym stopniu nie wpływa na osłabienie tkanek zęba.
Czy na wszystkich zębach efekt będzie zadowalający?
Wyjątki zdarzają się w skrajnych przypadkach. Bardzo rzadko zdarzają się silne przebarwienia, które nie reagują na środki wybielające. Wtedy z pomocą przychodzą jednak licówki bądź korony. Z wybielaniem nie ma natomiast problemu w przypadku pacjentów z przebarwieniami spowodowanymi piciem kawy, herbaty czy paleniem papierosów.
Czy wybielanie zębów jest dla każdego?
Metody wybielania zębów nie są inwazyjne ani szkodliwe. Mimo to nie powinny być stosowane u kobiet w ciaży i karmiących, gdyż jak dotąd nie przeprowadzono na tyle dokładnych badań, które zupełnie wykluczą ich szkodliwość w tym stanie. Do wybielania nie kwalifikują się też pacjenci, którzy nie ukończyli szesnastego roku życia oraz mający alergie na żywice i nadtlenki.
Jak zapobiegać powstawaniu i rozwojowi próchnicy?
Proces ten składa się z dwóch części. Pierwszą jest wzmacnianie struktury zębów poprzez odpowiednią, bogatą w witaminy i minerały dietę oraz profilaktykę fluorkową. Druga, jeszcze bardziej oczywista, do dokładne, zgodne z zasadami i regularne szczotkowanie zębów.
Czym jest próchnica i co ją wywołuje?
Jest to bakteryjna choroba zębów polegająca na stopniowym odwapnieniu i rozkładzie ich twardych tkanek. Jej następstwem są ubytki w ich strukturze. Najczęstrzą przyczyną jest płytka nazębna, która składa się z bakterii resztek pokarmu, w przypadku niedostatecznego dbania o higienę jamy ustnej. Bakterie przekształcają cukry i kwasy. To z kolei powoduje demineralizację szkliwa i zębiny.
Czy zęby mądrości zawsze kwalifikują się do usunięcia?
Nie. Jeśli są zdrowe, rosną prosto i nie sprawiają trudności, wówczas usunięcie nie jest konieczne. Zabieg należy przeprowadzić w konkretnych przypadkach, takich jak:
– nawroty stanów zapalnych,
– kieszonka kostna poza koroną zęba,
– nieprzydatność w zgryzie,
– brak miejsca w łuku zębowym,
– niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi,
– ucisk na ząb sąsiedni,
– torbiel wokół korony zęba zatrzymanego
Jakie są obostrzenia po ekstrakcji zęba?
Jest kilka zasad, które należy przestrzegać:
– opatrunek usuwamy po pół godziny od wykonania zabiegu
– nie zaleca się przyjmowania pokarmów i napojów w ciągu dwóch godzin po zabiegu
– zabrania się płukania ust w ciągu doby po wykonaniu zabiegu
– w celu uśmierzenia bólu i niwelizacji obrzęku, zaleca się stosowanie zimnych okładów na twarz przez kilka godzin po zabiegu
– przez dwa dni po zabiegu nie powinno się palić papierosów
– w razie dokuczliwego bólu, należy zastosować preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty
Jakie są przyczyny powstawania wad zgryzu?
Zdecydowana większość wad zgryzu powstaje w pierwszych latach życia dziecka, na skutek przeróżnych czynników. Od oddychania przez usta, używanie nieodpowiednich smoczków, ssanie kciuka czy wargi. Wpływ na nieprawidłowe ustawienie zębów może mieć też wcześniejsza utrata zębów mlecznych, spowodowana urazami czy próchnicą. Niekiedy kluczową rolę odgrywa też genetyka.
Czy wadom zgryzu da się zapobiegać?
Już od pierwszych dni życia dziecka opiekunowie powinni zadbać o to, by zminimalizować ryzyko powstawania wad zgryzu. Zawsze warto zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników. Na przykład stosowanie odpowiednich smoczków z atestem czy zwracanie uwagi na sposób karmienia piersią bądź butelką. Jak najwcześniej należy też wprowadzić karmienie łyżeczką oraz przyzwyczaić dziecko do gryzienia twardego pożywienia.
Poza tym należy definitywnie starać się nie dopuścić do tego, by dziecko przywyczaiło się do negatywnych nawyków, czyli ssania palca czy gryzienia ołówka.
Kiedy konieczna jest konsultacja dziecka z ortodontą?
Należy zrobić to jak najwcześniej, by uniknąć ewentualnych późniejszych przykrych konsekwencji, w przypadku, gdy:
– dziecko ma wyraźną wadę wymowy
– ma powyżej trzech lat i problemy z gryzieniem twardych pokarmów
– ma powyżej trzech lat i nie wyzbyło się nawyku ssania palca lub smoczka
– przedwczesna, spowodowana urazem lub próchnicą, utrata zębów mlecznych
– widoczna asymetria twarzy dziecka, np. cofnięta broda
Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
Aby uniknąć przykrych infekcji, wszystkie zęby muszą być zupełnie wyleczone oraz oczyszczone z osadu i kamienia nazębnego. Zdrowe muszą być także dziąsła.