Dla rodziców

O zdrowy uśmiech pociech należy zatroszczyć się od samego początku, najlepiej od momentu, kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Mitem jest, że należy dbać wyłącznie o uzębienie stałe. Codzienne szczotkowanie powinno wejść w nawyk od najmłodszych lat. W przeciwnym razie może negatywnie odbić się to na zdrowiu dziecka w przyszłości. Ogromna rola rodziców w tym, żeby odpowiednio ukierunkować i wpoić podstawowe zasady higieny jamy ustnej.

W jaki sposób dbać o higienę i edukację waszego dziecka?

Jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki, należy przemywać dziąsła przy pomocy nawiniętej na palec gazy oraz przegotowanej, letniej wody. Następnie, kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne, powinno się w ten sam sposób przemywać je po każdym posiłku. Szczotkowanie można rozpocząć w chwili, gdy dziecko skończy rok. Niezbędną wiedzę powinno przekazać się w formie zabawy, tak, aby jednocześnie nie zrazić dziecka i wyrobić pozytywne przyzwyczajenia. W kolejnych miesiącach i latach należy kontrolować sposób szczotkowania i korygować w razie niedociągnięć.

Ważnym jest, by nie stosować od razu past o wysokiej zawartości fluoru i aplikować minimalną jej ilość. Dziecko powinno być nadzorowane do dziesiątego roku życia. Moment, w którym będzie mogło szczotkować zęby samodzielnie, ustala się na ukończenie dziesiątego roku życia.

Jak przebiega proces wzrostu zębów stałych?

W rzeczywistości stałe uzębienie, w postaci zawiąków, dziecko ma już w momencie narodzin. Poważnie dają o sobie znać jednak około szóstego roku życia. Wówczas rozpoczyna się ich dynamiczny wzrost. Wraz z rozrostem zębów stałych, mleczaki zaczynają się ruszać, aż ostatecznie wypadną.

Najdłużej czekamy na ósemki, zwane zębami mądrości, które jednak nie wykształcają się u wszystkich, a jeśli tak, to najcześciej już po uzyskaniu pełnoletności. Wcześniej, bo mając trzynaście lat, dziecko powinno mieć 28 zębów stałych.

Problemy z wymową? Najpierw ćwiczenia, później logopeda

Wiele dzieci ma problemy z wymową, szczególnie, jeśli chodzi o głoskę „r” czy seplenienie. Zanim udasz się do specjalisty, warto spróbować ćwiczeń w warunkach domowych, które często przynoszą zadziwiające rezultaty.

W internecie znajdziemy wiele stron i blogów poświęconych tej tematyce, gdzie za darmo, lub po uiszczeniu drobnej opłaty, znajdziecie mnóstwo ćwiczeń i zabaw, poprzez których stosowanie być może oszczędzisz swojemu dziecku stresu związanego z wizytą u lekarza.

Przykładowe strony:

http://www.logozabawy.pl/

http://www.logofigle.pl/zasoby/gry-logopedyczne

http://matecznik.pontis.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=64&Itemid=11

ul. Kolonia 18, 26-080 Mniów

500 241 442

Elastyczne godziny przyjęć!